AustLit logo
State Library of Victoria, Creative Fellowship
Subcategory of Awards Australian Awards
The material on this page is available to AustLit subscribers. If you are a subscriber or are from a subscribing organisation, please log in to gain full access. To explore options for subscribing to this unique teaching, research, and publishing resource for Australian culture and storytelling, please contact us or find out more.

Winners

2011 (Honorary Fellowships) Tony Moore For 'documentary script, "Marcus Clarke: An Unnatural Life".'
2011 Antoni Jach For 'artist's book, "In Ruins: Luxor and Thebes Past and Present".
2011 Nam Le For 'An untitled novel-in-progress, seeking to present 20th century Vietnam from the complex, conflicting perspectives of its inhabitants as well as its visitors.'
2010 Monica Raszewski To research a play that explores friendships, tensions between home and artistic endeavours, and mother–daughter relationships.
2010 Sandra Long To research and script a performance that follows multiple narratives across time and space to explore relationship between humans and wind and how this relationship has shaped our world.
2010 Leah Kaminsky To research a creative non-fiction narrative about Yiddish–Polish poet Melekh Ravitch who travelled across the Kimberley with an Italian postal truck driver and a young Aboriginal guide to find a homeland for German–Jewish refugees.
2010 James Griffin To create three extended cycles of lyric ballads and prose poems to create the fictional rural Ghost Town Bridge, its inhabitants and events.
2010 Luke Beesley To research poems and drawings based on research into Victorian seed dispersal and wind patterning.
2008 winner Angela Betzien
2006 Kirsty Murray Research for a book.
2006 Lally Katz Joint award with Christopher Kohn for research into the history of Melbourne's vaudeville artists and theatres between the wars in preparation for the writing of a play script.
2006 Chris Kohn Joint award with Lally Katz for research into the history of Melbourne's vaudeville artists and theatres between the wars in preparation for the writing of a play script.
2006 Chloe Hooper Research for a novel.
2006 Sarah Cathcart Research for a play script.
2005 Olivier Burckhardt
2005 Arnold Zable
2005 Maria Tumarkin
2005 Brian Lipson
2005 Jack Hibberd
2005 Fiona Capp
2004 Carolyn Rasmussen
2004 Rod Jones
2003 Bev Roberts
2003 Michael McKernan
2003 Susan Gore Joint winner with Bill Garner.
2003 Bill Garner Joint winner with Sue Gore.
2003 John Romeril
2003 Peter Lyssiotis
2003 Delia Falconer
2003 Paul H. De Serville
2003 Robyn Annear
X